کشور ایران، یکی از مهم‌ترین کشورهای آسیایی به شمار می‌آید و از نظر سیاسی، اقتصادی و نظامی، دارای نقش تعیین کننده‌ای در منطقه‌ خاورمیانه می‌باشد. کشور ایران، کشوری پهناور با مساحت تقریبی 1.648 میلیون کیلومتر مربع می‌باشد که 80.28 میلیون نفر را نیز در خود جای داده است. این کشور پهناور در همسایگی با کشورهای مهمی قرار گرفته است و از سمت شمال به کشورهای ترکمنستان، جمهوری آذربایجان و ارمنستان، از سمت شرق به پاکستان و افغانستان، از سمت غرب به کشورهای عراق و ترکیه، و از سمت جنوب به دریای عمان و خلیج فارس، منتهی می‌شود.

تاریخچهکشور ایران

کشور ایران، دارای تاریخچه‌ای بسیار غنی، و پیشینه‌ای بسیار درخشان می‌باشد و توضیح آن در چند خط و چند پاراگراف، امری غیر ممکن به نظر می‌رسد. این کشور آسیایی، یکی از مهم‌ترین سرزمین‌های موجود در تمدن ماراءالنهر و بین النهرین می‌باشد که در میانه‌ فلات ایران واقع شده است. این کشور در گذشته به نام‌های دیگری همچون پرشیا نیز شناخته می‌شده است. به طور کلی تاریخچه‌ ایران به دو بخش پیش از اسلام و پس از اسلام تقسیم می‌شود و هر دوره‌ای مشخصات خاص خود را داشته است. ایران پیش از اسلام، خود به سه دوره‌ ایران پیش از آریایی ها، ایران پس از ورود آریایی ها و ایران باستان تقسیم می‌شود که در مورد هر یک از این دوره ها، کتاب‌های بیشماری نگارش شده است. ایران پس از اسلام نیز، پس از ورود مسلمانان به این خطه و تصرف ایران توسط آن ها، شکل گرفته است و به دنبال آن، کشور ایران، شاهد تغییرات سیاسی، اجتماعی، مذهبی و فرهنگی بسیار عمیقی بوده است که اثرات آن را، در ایران امروزی نیز مشاهده می‌نماییم.

آب و هوا و شرایط اقلیمی

همان طور که در قسمت بالا به آن اشاره کردیم، کشور ایران، کشوری پهناور است که بر روی فلاتی مرتفع واقع شده است. وسعت کشور ایران و موقعیت جغرافیایی آن باعث شده‌اند تا شرایط اقلیمی و آب و هوای حاکم بر شهرهای مختلف ایران، بسیار متنوع بوده و به عبارتی این کشور، به کشوری چهار اقلیم شهرت یابد. بخش عظیمی از ایران را سرزمین‌های خشک و کویری پوشانده است. بخشی دیگر کوهستانی بوده و بخش بسیار محدودی از آن نیز، جلگه‌ای و حاصلخیز می‌باشند. از نظر میزان بارندگی نیز، کشور ایران جزءِ مناطق خشک و نیمه خشک به شمار می‌آید و نمی‌توان آن را کشوری پر آب نامید. شهرهای مختلف ایران با توجه به محل قرار گیریشان و میزان نزدیکی به مناطق ذکر شده، دارای آب و هوای معتدل و مرطوب، سرد و کوهستانی، گرم و مرطوب و گرم و خشک می‌باشند.

وضعیت اقتصادی

همان طور که می‌دانید، اقتصاد هر کشوری، به شدت تحت تاثیر تجارت بین المللی آن کشور و میزان صادرات آن می‌باشد. صادرات ایران بیشتر حول محور نفت و گاز، می‌چرخد و بیش از 50 درصد از درآمد کل کشور، از این راه حاصل می‌شود. کشور ایران، کشوری در حال توسعه است که مردم آن در بخش خدمات، کشاورزی، صنایع و غیره فعال هستند و اقتصاد این کشور همچنان مسیری طولانی را، جهت رسیدن به وضع ایده آل، در پیش روی خود دارد.

استان‌های موجود در کشور ایران

 1. آذربایجان شرقی
 2. آذربایجان غربی
 3. اردبیل
 4. اصفهان
 5. البرز
 6. ایلام
 7. بوشهر
 8. تهران
 9. چهارمحال و بختیاری
 10. خراسان جنوبی
 11. خراسال رضوی
 12. خراسان شمالی
 13. خوزستان
 14. زنجان
 15. سمنان
 16. سیستان و بلوچستان
 17. فارس
 18. قزوین
 19. قم
 20. کردستان
 21. کرمان
 22. کرمانشاه
 23. کهگیلویه و بویر احمد
 24. گلستان
 25. گیلان
 26. لرستان
 27. مازندران
 28. مرکزی
 29. هرمزگان
 30. همدان
 31. یزد