قاره استرالیا که با نام اقیانوسیه نیز، شناخته می‌شود،  به عنوان ششمین کشور پهناور و کوچک‌ترین قاره جهان، شناخته می‌شود و دارای مساحت 7,686,850 کیلومتر مربع می‌باشد. طبق آخرین سرشماری‌ها، 24.13 میلیون نفر، در این قاره زندگی می‌کنند و در 6 ایالت و دو سرزمین اصلی این قاره، پراکنده شده‌اند.

جمعیت و مساحت کشورهای قاره استرالیا

ایالت‌ها و سرزمین‌های موجود در قاره استرالیا، دارای مساحت‌های مختلفی می‌باشند و هر یک از ویژگی‌های جغرافیایی خاصی بهره می‌برند. کانبرا که به عنوان مرکزیت سرزمین اصلی استرالیا و پایتخت این کشور شناخته شده است، دارای مساحت تقریبی 814.2 کیلومتر مربع می‌باشد و ۴۱۰.۴۱۹ نفر را تحت پوشش قرار داده است. سیدنی و ملبورن نیز، که از مهم‌ترین شهرهای این قاره به شمار می‌آیند، به ترتیب دارای مساحت‌های 12.368 و 9.990 کیلومتر مربع هستند و جمعیت تقریبی ۴.۵۷۵.۵۳۲ و ۴.۰۷۷.۰۳۶ را در خود جای داده‌اند.

ویژگی‌های اقلیمی قاره استرالیا

ویژگی‌های اقلیمی و شرایط آب و هوایی در نقاط مختلف قاره استرالیا، متفاوت است و بخش‌های مختلف آن، دارای شرایط جغرافیایی ویژه ای می‌باشند. نواحی شمالی و خطوط ساحلی این قسمت، از آب و هوای استوایی، همراه با تابستان‌های گرم و مرطوب و زمستان‌های سرد و خشک برخوردارند. سواحل شمالی و نواحی غربی این قاره، بیشترین میزان بارندگی را دارند و بعضا در معرض بادهای فصلی قرار می‌گیرند. قسمت‌های مرکزی قاره استرالیا دارای آب و هوای گرم و خشک هستند و شاید برایتان جالب باشد که بدانید، یک سوم از این قاره از سرزمین‌های خشک و بی باران، تشکیل شده‌اند. در مورد سواحل جنوبی نیز باید بگوییم که دارای آب و هوای معتدل و نیمه استوایی می‌باشند و نواحی جنوب شرقی که دارای ارتفاع بیشتری نسبت به سایر بخش‌ها هستند، در زمستان‌ها، با بارش برف سنگین همراه می‌باشند.

همسایگی‌ها قاره استرالیا

قاره استرالیا، سرزمینی پست و هموار است که از سمت غرب به فلات غربی استرالیا و از سمت شرق، به رشته کوه‌های جداکننده ای منتهی می‌شود. همان طور که قبلا به آن اشاره کردیم، بیشتر سرزمین‌های این قاره، هموار و خشک می‌باشند و بین فلات غربی و رشته کوه‌های شرقی، کشیده شده‌اند. بازه ی ارتفاعی این قاره از 15- تا 2228 متر می‌باشد که از دریاچه ای به نام اِیر تا قله ای در نواحی کوهستانی این قاره را، تحت پوشش قرار می‌دهد. این قاره که چون جزیره ای در دل اقیانوس آرام قرار گرفته است، به عنوان قدیمی‌ترین خشکی جهان نیز، شناخته می‌شود. لازم به ذکر است که تمامی مرزهای استرالیا، آبی هستند و طول آن‌ها به 25.760 کیلومتر می‌رسد.

تقسیم بندی‌های قاره استرالیا

قاره استرالیا یا اقیانوسیه، بر خلاف سایر قاره‌ها که شامل کشورهای متعددی هستند، از ایالت‌های مختلف و سرزمین‌های جدا از هم، تشکیل شده است. این قاره که از نظر بزرگی، به عنوان پنجمین قاره بزرگ دنیا، شناخته می‌شود، از 6 ایالت مجزا و دو سرزمین جدا از هم تشکیل شده است که به شرح هر یک از آن‌ها خواهیم پرداخت، و شما را با مرکزیت هر یک از آن‌ها، آشنا خواهیم نمود.

ایالت‌ها قاره استرالیا

• نیو ساوت ولز (NSW) که به ولز جنوبی نیز شهرت دارد و مرکز آن، یکی از مشهورترین شهر‌های قاره استرالیا، یعنی شهر سیدنی می‌باشد.

• کوئینزلند (QLD) با مرکزیت شهر بریزبن

• استرالیای جنوبی (SA) با مرکزیت شهر آدلاید

  تاسمانی (TAS) که به عنوان جزیره ای در قسمت جنوب شرقی سرزمین اصلی استرالیا، واقع شده است و مرکزیت آن، شهر هوبارت می‌باشد.

• ایالت ویکتوریا (VIC) که یکی از معروف‌ترین ایالت‌های قاره استرالیا است و مرکزیت آن، شهر ملبورن که یکی از بهترین شهرهای جهان است، می‌باشد.

• استرالیای غربی (WA) با مرکزیت پرت

سرزمین‌ها قاره استرالیا

• قلمرو سرزمین شمالی (NT) با مرکزیت داروین

• سرزمین پایتخت استرالیا (ACT) که شامل پایتخت استرالیا، یعنی شهر کنبرا و نواحی اطراف آن می‌باشد.